Ocieplanie pianką PUR – dlaczego warto?

Wielu z nas chciałoby zamieszkać w domu, daje on większe poczucie prywatności. Trzeba jednak pamiętać, że jest to ogromne przedsięwzięcie. Idealna działka to istotny element planu jakim jest dom marzeń. Budowa domu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu trudnych decyzji. Schemat domu spędza sen z powiek przez długie miesiące. Zaplanować trzeba nie tylko optymalną powierzchnię, ale także rozkład pomieszczeń. Wszystkie elementy muszą być idealnie dopasowane, tak aby każdy domownik czuł się komfortowo. Przeanalizować trzeba też o zaplanowaniu ciągów komunikacyjnych w projekcie, dzięki nim usprawnimy sobie wiele codziennych czynności. Ogromnym wyzwaniem jest także dobór odpowiedniej metody grzewczej. Nie każda działka jest podłączona do sieci gazowej. W tym wypadku przeanalizować trzeba zainstalowanie pieca węglowego lub olejowego. Wybór ten wpływa przez wiele lat na koszty ogrzewania, ale też na wygodę użytkowania mieszkania.

Nawet najlepiej dobrany sposób ogrzewania będzie nieefektywny, gdy nie zadbamy o odpowiednie zaizolowanie budynku. Nasz dom będzie tracił ciepło. Ogromne straty są efektem niedokładnie ocieplonego poddasza. Dlatego kwestii zabezpieczenia termicznego nie wolno omijać. Sposób termoizolacji domu ma znaczenie. Stosowane są różne materiały: styropian, wełna, korek czy ciesząca się coraz większą popularnością pianka poliuretanowa, określana dla ułatwienia pianką PUR.

Wybór jest ogromny

Najpopularniejszym materiałem stosowanym do ocieplania domów jest spieniony polistyren. Ma on wiele zalet:jest lekki, nie obciąża konstrukcji. Jednakże nie nadaje się do ocieplania tych części domu, które są łatwopalne – tyczy się to głównie elementów drewnianych. Opcją jest wełna izolacyjna. Jest ona droższą opcją, ale za to cenioną przez fachowców trudniących się izolacją. Wełna jest niepalna, doskonale chroni przed denerwującymi dźwiękami. Wykorzystywanie wełny wymaga jednak lepszej konstrukcji dachu, bo produkt ten nie jest lekki. Wełnę powinno się chronić przed wodą przez wykorzystanie materiałów zabezpieczających. Nie są to wszystkie możliwości termoizolacji domu. Z roku na rok, coraz większą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa. Stosowana jest ona wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Ocieplanie pianką PUR

Poliuretan dostępny jest w wielu wersjach. Produkuje się z niego płyty, otuliny ale także piankę. Pianka powstaje z mieszanki dwóch substancji: izocyjanianu i żywicy. Oba składniki doprowadza się do odpowiedniej temperatury i potem poprzez zwiększenie ciśnienia tworzy się pianka, którą stosuje się do ocieplania. Pianka podczas natryskiwania powiększa objętość i natychmiastowo wiąże się. W ten sposób powstaje jednolita warstwa, która dokładnie wypełnia wszystkie szczeliny. Pianka idealnie przylega do prawie każdego podłoża. Niepotrzebne są dodatkowe mocowania. Sam proces natryskiwania przebiega szybko, kilka godzin wystarcza aby ocieplić dach.

Pianka otwarto i zamknięto komórkowa

Piankę dzieli się ze względu na różnice w strukturze. Wyróżnia się otwarto i zamknięto komórkową. Ta druga przeznaczona jest do zabezpieczenia budynków z zewnątrz. stanowi także świetnym materiałem hydroizolacyjny, dlatego stosowana jest do ocieplania fundamentów. Ocieplanie nią domu od wewnątrz także jest możliwe. Jest to bardzo lekki materiał. Ma porowatą strukturę przez co ocieplane elementy mają zapewnioną odpowiednią wentylację. Stosuje się ją do ocieplania pomieszczeń.

Ocieplanie pianką PUR – plusy

Pianka poliuretanowa jest bardzo uniwersalna. Można nią ocieplać zarówno wnętrze:ścianki, posadzki, jak i zewnętrzne elementy: ściany, fundamenty. Używana jest jako materiał chroniący przed utratą ciepła w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych, budynkach wykorzystywanych przemysłowo. Termoizolacja z pianki PUR nie stanowi zagrożenia dla alergików. Warstwa pianki nie pyli się, dlatego nie jest ona zagrożeniem. Ocieplenie z pianki poliuretanowej nie wydziela toksyn, nie oddziałuje negatywnie na środowisko. Pianka PUR doskonale zabezpiecza przed utrata ciepła, przez co jest doceniana przez architektów zajmujących się pasywnym budownictwem. Następną zaletą jest wodoodporność. Pianka PUR nie jest podatna na odkształcenia powstałe na skutek narażenia warstwy na wilgoć. Ocieplenie tego typu nie wymaga dodatkowego umocnienia warstwy izolującej, ponieważ bardzo dobrze przywiera do betonowych ścian i drewnianych elementów. Podczas ocieplania domu trzeba uważać na mostki termiczne. Sprawiają one, że cała izolacja staje się mniej efektywna. Zastosowanie pianki PUR zmniejsza ten problematyczny punkt. Poliuretan tworzy niewymagającą spoin powłokę dzięki czemu nie ma konieczności łączenia materiałów izolujących. Stwarza to możliwość zaizolowania nawet skomplikowanego kształtem dachu i to w ekspresowym czasie. Konfrontując, izolacja z waty wymaga zaangażowania kilku fachowców.

Odpowiednie ocieplenie budynku to wydatek który należy przeanalizować i właściwie wdrożyć. Przemyśleć trzeba plusy i minusy każdego ze sposobów. Tradycyjne materiały wykorzystywane do izolacji od kilku lat mają poważnego konkurenta jakim jest pianka PUR. Pianka PUR jest doceniana przez specjalistów i praktyków, pozytywnie oceniają oni jej mnogość zastosowań. Znacząca zaletą jest także krótki czas niezbędny do wykonania prac ociepleniowych. Pianka PUR stosowana jest nie tylko w budownictwie mieszkalnym, ale też jako termoizolacja kurników i hal.

Pianka PUR, szczegółowo —> http://www.kdkpro.pl/ocieplanie-pianka-pur/

Strona używa cookies
Ok