Kupowanie domu – na co zwrócić uwagę?

Zamieszkanie w domu dla wielu jest realizacją najskrytszych marzeń. Po okresie wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami czytamy strony biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym natłoku odszukać tę, która spełni nasze oczekiwania i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Kilka spraw należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego należy zacząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeżeli mieszka z Tobą wiele osób, domek mający 65 m² będzie za mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Przeanalizować należy też sprawę miejsc garażowych. Obecnie jedno miejsce często jest niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę istniejącego już garażu. Przeanalizować trzeba też rozmiar działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Zbyt mała będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie po to decydujemy się na dom. Najpierw należy uściślić ogólną lokalizację. Nie każdemu odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeśli szukamy czegoś bardziej cichego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – związane jest to jednak z dłuższym czasem dojazdu do sklepów.

Stare kontra nowe

Zarówno decyzja kupna nowego budynku, jak i starego, ma swoje dobre i złe strony. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nieużywany dom od dewelopera. dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a jednocześnie dochodzi poczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje dobre strony. Bardzo często znajduje się on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to dokładnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy myjni samochodowej. Wiekowe, domy mają swój urok i klimatyczne wnętrze. , że remont takiej nieruchomości pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest ważne. Dom nie stoi w próżni. Kluczowa jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spięcia. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z kosztami.

Lokalizacja wpływa na cenę. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie Torunia są znacznie droższe niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować cenę domu na Stawkach czy w Grębocinie i zbliżoną działkę w Lubiczu, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście mające wpływ pieniądze i w takim przypadku należy to dobrze przeanalizować.

Stan prawny

Jest to najważniejsza rzecz do zweryfikowania. Koniecznie trzeba przeanalizować, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Wiadomości odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Wnikliwe przeczytanie papierów przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów w późniejszym czasie. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny musi sprawdzić fachowiec. Nie warto żałować na to środków albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najpoważniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Równie ważną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się pleśni wymaga specjalistycznych preparatów i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas istotna jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad innymi metodami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to warto sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie należy przyglądać się wszelkim papierom związanym z nieruchomością. W wypadku używanego domu należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

Nieruchomości, domy, mieszkania w Toruniu i okolicach —> http://panorama-nieruchomosci.net/mieszkania-torun-wynajem/

Strona używa cookies
Ok