Księgowość – zawód, zakres obowiązków i perspektywy

Księgowość – zawód, zakres obowiązków i perspektywy

biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

Z czym wiąże się zawód księgowej?

Księgowość przynajmniej niektórym osobom kojarzy się z mozolnym zapisywaniem ciężkich ksiąg, z osobą w okularach pochyloną nad kalkulatorem oraz tajemniczymi wyliczeniami oraz niezbyt wysokim wynagrodzeniem Bez wątpienia ten charakterystyczny obrazek pasuje trochę do ujęcia z filmu, aniżeli do sytuacji faktycznej. Na dobrą sprawę księgowa ma dostęp do profesjonalnych programów informatycznych, ręcznie w zasadzie nie przygotowuje jakichkolwiek dokumentów i nie zarabia mało (szczególnie jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym działem w każdym przedsiębiorstwie, nawet wtedy, kiedy jest dokonywana na odległość i w związku z tym żadna księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w wydzielonym biurze. Do jej naczelnych funkcji można zakwalifikować: prowadzenie rozliczeń okresowych, zbieranie faktur, przechowywanie faktur, kontrolowanie statystyk, wpisywanie danych do systemu rachunkowego, przeliczanie należności przede wszystkim dla rozmaitych instytucji, m in. GUS.

Każda księgowa może równocześnie z pozyskiwaniem doświadczenia starać się o awans w przedsiębiorstwie. Z pewnością najlepszą funkcją jest praca głównej księgowej, która nadzoruje obieg zasobów finansowych w przedsiębiorstwie. Oprócz tego zajmuje się kwestiami administracyjnymi, steruje podwykonawcami i ma pod opieką postęp własnego resortu.

Osoba zajmująca się księgowością ma szansę także otworzyć własną działalność gospodarczą, a mianowicie utrzymywać własne biuro rachunkowe i na własną rękę obsługiwać Interesantów. Tutaj jednakże wskazana jest aprobata Ministra Finansów – należy poświadczyć wiedzę i umiejętności w zawodzie i pozytywnie zdać test (po ukończeniu konkretnych studiów). By dostać zatrudnienie jako księgowa, wcale nie trzeba „wyrabiać” żadnej licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Opracowywanie księgowości w zasadzie nie jest takie oczywiste. Należy zdecydowanie znać wszystkie paragrafy, równocześnie z tymi, które są od kilku dni aktualne. Księgowa powinna mieć zatem dokładną wiedzę, bo na niej spoczywa głównie odpowiedzialność za finanse przedsiębiorstwa. W takim przypadku konieczne jest ukończenie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse albo rachunkowość (specjalności na poszczególnych uczelniach potrafią się troszkę od siebie różnić). Ogólnie rzecz ujmując nie chodzi tutaj o pokazanie stopnia magistra, tylko o odpowiednią wiedzę. A tej w ogóle nie można dostać na innych profilach. W dalszej kolejności księgowa musi uzyskać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy planuje, m. in. prowadzić własną firmę. O certyfikat mogą zabiegać osoby posiadające wiedzę i umiejętności w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej i trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji wyuczonych, jest zobowiązana mieć dodatkowo zdolności „przyrodzone”, m. in. staranność i solidność w wykonywaniu wszelkich funkcji. Pojedynczy defekt w księgach potrafi mieć tragiczne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z pomocy kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko ogromne przedsiębiorstwa (gdzie stykamy się z dużym obiegiem środków finansowych), ale również mniejsze oraz pojedynczy Klienci. Księgowa może zaproponować każdemu Kontrahentowi usługi z obszaru opracowywania księgi przychodów oraz wydatków (KPIR), robienia pełnej oraz częściowej rachunkowości, usług kadrowo-płacowych, sporządzania deklaracji podatkowych, a także opracowywania zestawień, np. dla urzędu skarbowego. Warto mieć na uwadze, że zadaniem osoby pracującej w księgowości jest poszerzanie wiedzy oraz udoskonalanie predyspozycji. Słowem, skończenie dobrej szkoły jest tylko podstawowym wymogiem do wykonywania owego zajęcia, a zdobyte doświadczenie tym, czym mamy szansę zjednać wielu Klientów.

Ostatnimi czasy niesłychanie popularna stała się „księgowość online” bądź oferta „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. W takim przypadku Odbiorcy nie muszą opuszczać mieszkania albo placówki, żeby ich kwestie zostały pomyślnie załatwione. Księgowa z własnej inicjatywy pojawia się we wcześniej obranym miejscu i odbiera wszelakie dokumenty na potrzeby obliczeń. Może też zostać w firmie, którą obsługuje oraz tam błyskawicznie dokonać rozliczeń.

Co jest potrzebne do otwarcia własnego biura rachunkowego?

Własna firma jest dobrym wyjściem dla księgowych, jakie od paru lat pracują w branży i w sumie nie chcą aktualnie podejmować zatrudnienia u kogoś. Otwarcie przedsiębiorstwa księgowego jest powiązane jednakże z kilkoma wymogami, m.in. sporymi kosztami środków finansowych. Koszt otwarcia niezależnego biura księgowego jest uzależniony szczególnie od lokalizacji, w której miałoby ono działać. W sercu miasta wypożyczenie lokalu będzie sporo kosztowniejsze niż na obrzeżach. Dobrze jest wiedzieć, iż sporą liczbę papierów można komfortowo załatwić online. Zatem mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest naprawdę dobrym pomysłem, szczególnie, jeśli zaledwie rozpoczynamy przygodę z własną firmą. Do otwarcia biura księgowego nieodzowne są: zarejestrowanie swej firmy, uzyskanie dyplomu wyższej uczelni, certyfikat księgowego oraz podstawowe ubezpieczenie OC na sumę najmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie możemy narzucać Klientom przypadkowym opłat, np. takich, które przyuważymy w cennikach innych firm. Cennik jest zdeterminowany paroma rzeczami: prestiżem przedsiębiorstwa, umiejscowieniem biura oraz profilem obsługi. Prowadzenie pełnej księgowości czasem może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Najczęściej dokonuje się podziału na ilość papierów.

Jeśli zamierzasz dowiedzieć się dużo więcej, wejdź w odnośnik tu – www.taxbiuro.net

Strona używa cookies
Ok