Czy przedawnione długi trzeba spłacać? Porady prawnika

Czy przedawnione długi trzeba spłacać? Porady prawnika

kancelaria adwokacka bydgoszcz prawnik usługi adwokat kancelaria

kancelaria adwokacka bydgoszcz prawnik usługi adwokat kancelaria

Specyfika funkcjonowania firm windykacyjnych

Duża ilość spółek dochodzących wierzytelności jest sterowana poprzez osoby, które zrealizowały studia prawnicze, jednakże nie posiadają aplikacji. Z tego względu mają ramową wiedzę z zakresu polskiego prawa cywilnego. Zdobywanie wielorakiego typu długów wymaga głębszego zainteresowania oraz doświadczenia, jakiego zupełnie nie można nabyć przy użyciu innych strategii, jak podczas stażu w biurze u „starszych” kolegów po fachu. Tutaj konieczny jest adwokat, który naturalnie będzie wiedział, jakie czynności dobrze jest zrobić. Spółki ściągające długi zazwyczaj nie zabierają żadnej „zaliczki” i wyrażają zgodę przede wszystkim na procent od „ściągniętej” wierzytelności. Przeciętnie jest to od 15% do mniej więcej 50% całej kwoty. To z pewnością fakty dotyczące Klientów. Oni po prostu nie muszą naprawdę niczego robić, poza oczekiwaniem na spłatę części zadłużenia przez omawianą instytucję. Zaś co w tymże okresie ma miejsce z dłużnikiem?

Wezwanie do zapłaty, czyli niekończące się listy, e-maile i telefony

Należy w tymże miejscu wyróżnić dwie sprawy: gdy którakolwiek osoba właśnie co została dłużnikiem oraz długi przedawnione, których nie musimy zaspokajać. Jeżeli chodzi o pierwszy przypadek, to pożyczkobiorca musi koniecznie oddać niespłacone zobowiązania pod rygorem rozprawy sądowej, wręczenia decyzji, zabrania wszelkich ruchomości i nieruchomości przez komornika i w efekcie uiszczenia wiele pokaźniejszej sumy aniżeli początkowa. W drugim przypadku w ogóle nie powinniśmy uiszczać zadłużenia – taką wiadomość otrzymamy od jakiegokolwiek prawnika. Niestety część przedsiębiorstw windykacyjnych nie pyta już o spłacenie takiego zadłużenia, lecz niepokoi dłużników złymi konsekwencjami ich niespłacenia. Realizują to z wykorzystaniem listów, jakie raz za razem wpadają do skrzynki na korespondencję, kilkunastu informacji e-mail i męczących kontaktów telefonicznych z numerów zastrzeżonych. Nierzadko komunikaty są przedstawione w taki sposób, by trasat wpadł na to, iż naprawdę musi coś sfinansować. Wiele w nich tajemniczych dla „pospolitego zjadacza chleba” sformułowań typu „inwestycyjny niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz zamknięty.” Co konkretnie w niniejszej sytuacji należy zrobić?

Długi, które trzeba zapłacić

Wówczas powinniśmy przyjąć pozew o zapłacenie długu z sądu (o ile wierzytelności ostatnimi czasy nie oddaliśmy). W żadnym razie zawiadomienia z sądu nie powinniśmy zaniedbywać, gdyż po pewnym okresie (uprawomocnienie) ma ono moc egzekucyjną. Kiedy informacje objęte w pozwie są fałszywe albo dołożono do pozwu nieautentyczne materiały – tym bardziej trzeba zareagować. Dłużnik ma argument, by się bronić, przykładowo kiedy doszło do przedawnienia wierzytelności. W tej sytuacji warto skorzystać z porady prawnej lub iść do dowolnej Kancelarii Adwokackiej w Bydgoszczy, jaka wytłumaczy nam, które pomysły będą najlepsze. Cesjonariusz, który dochodzi swych należności, posiada obowiązek zaprezentować w procesie sądowym dowody, m. in. odnotowany mandat za niezapłacony rachunek za telewizję.

Przedawnione długi, czyli jak odeprzeć atak socjotechniczny

Spółki odzyskujące długi nie mają zwyczajnie jakichkolwiek uprawnień. Ma je trybunał, sekwestrator, mecenas – ale nie firma zajmująca się inkasowaniem nieaktualnych zadłużeń. Jeżeli zatem uzyskaliśmy ponaglenie do zapłaty od przedstawionego podmiotu, nie wolno robić tychże czynności:

1. Po prostu nie można dawać odpowiedzi na listy, e-maile oraz odbierać komórki, bo będzie to tożsame z funkcjonowaniem wierzytelności (jakiego nie trzeba regulować)

2. W przypadku kiedy zaprezentowana instytucja kontaktuje się telefonicznie, należy uświadomić sobie to, iż cała dyskusja będzie utrwalona – a to w niektórych przypadkach może naturalnie skomplikować naszą sytuację. W ogóle nie pozwalajmy się nagrywać, w ogóle nie wchodźmy w zbędne konwersacje z windykatorami pracującymi w centrum obsługi telefonicznej. Zwyczajnie odrzućmy połączenie, szczególnie jeżeli nie pojawia nam się numer telefonu.

3. Po prostu nie dajmy się tyranizować! W sytuacji nieprawomocnych wierzytelności w żadnym razie nie wysyłajmy podań odwoławczych, próśb wpłacania zadłużenia w ratach, oferty opóźnienia okresu wypłaty długu itp. Nie dajmy się również nabrać na proces pojednawczy, więc „promocje” oraz „rabaty” odnoszące się do nieistniejących długów.

4. Po prostu nie wysyłajmy jakiejkolwiek sumy na rachunek rozliczeniowy firmy windykacyjnej, choćby jednej złotówki. Gdyż wkrótce ruszy cała machina pozyskiwania długów. Uiszczenie choćby nadzwyczaj niskiej sumy jest tożsame z tym, że wierzytelność uznajemy.

5. Jeśli wyjęliśmy ze skrzynki niezrozumiałe pismo, idźmy po pomoc do adwokata, który objaśni nam poszczególne jego komponenty.

Powinniśmy jeszcze wspomnieć o tym, iż zadłużenia przedawnione możemy spłacić dobrowolnie. Środki nie znajdą się jednak na rachunku w banku prawdziwego wierzyciela, ale instytucji, która wspomniany dług w późniejszym okresie zakupiła. Warto w tymże przypadku zadać sobie ważne pytanie: czy to się opłaca? Spłacenie pierwszemu pożyczkodawcy nieważnego zadłużenia posiada sens, jednakże płacenie firmom, które od siebie nawzajem odkupują zadłużenia oraz liczą na gwałtowny dochód – przypuszczalnie nie. Szczególnie, że spora liczba aprobuje liczne nadwyrężenia polskiego kodeksu.

Jeżeli zajął Cię ten wątek oraz zamierzasz obejrzeć, jak między innymi wygląda profesjonalna strona www prawnika, możesz kliknąć tu – www.adwokat-bydgoszcz.eu

Strona używa cookies
Ok