Kancelaria notarialna – historia, prawo, zakres działania

W naszym kraju zatrudnienie się w kancelarii notarialnej jest uznawane za wyjątkowo elitarny zawód, ponieważ bynajmniej nie ogranicza się jedynie do bycia – jak to się popularnie powiada – jednostką, jakiej mogą powierzyć sekrety komórki społeczne, ale równolegle kimś, kto idealnie odnajduje się w kruczkach prawnych. Pracownik kancelarii notarialnej winien czuwać nad interesami swoich Kontrahentów i dbać o wcześniej przytoczonych w każdej powierzonej mu kwestii. Kluczowe zapytanie – jakie problemy możemy powierzyć notariuszowi i jakie poniesiemy koszty? Prezentujemy niedługi poradnik.

Notariusz w Polsce – historia

Zacznijmy od krótkiej notki historycznej. Jeśli wierzyć legendom – notariat w naszym kraju miał pojawić się w dwunastym wieku, o czym mają świadczyć nadania królewskie z czasów Bolesława Krzywoustego. Za to potwierdzony w 100% jest fakt, kiedy to papież Marcin IV wydał decyzję upoważniającą arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba II Świnkę do desygnowania dwóch notariuszy publicznych.

Najstarszy autentyczny polski dokument notarialny pochodzi z roku 1287 i został opracowany przez notariusza Budzisława, działającego z ramienia kancelarii arcybiskupiej. Późniejsze dokumenty oglądały światło dzienne nieprzerwanie po 1309 r. Notariat polski rozrastał się przede wszystkim w czternastym wieku, kiedy to Polska prowadziła z Zakonem Krzyżackim pertraktacje zobowiązujące do przedstawienia rzetelnych dokumentów oraz innych świadectw notarialnych. W tym samym okresie zaczęły funkcjonować statuty synodalne, określające zasady działalności notariuszy.

Na przestrzeni wieków notariat istotnie się rozwinął, a bardzo ważną rolę odgrywał również w czasie zaborów, czyli w czasie niemal 124 lat, gdy nie istniało państwo polskie – notariusz był osobą zaufania publicznego, a wszystko przez to, że był kojarzony z polską tradycją ziemiańską oraz kulturą kupiectwa.

Po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, musiało upłynąć 15 lat zanim zakodowano Polskie prawo o notariacie. Zaczęto je stosować w kolejnym roku, ale II wojna światowa oraz czasy próby odbudowy po wojnie skutecznie tłumiły entuzjazm, związany z rozkwitem działań notariuszy. W czasach PRL, notariusze stali się urzędnikami państwowymi, którym stale przybywało obowiązków, jak np. prowadzenie ksiąg wieczystych od 1964 roku.

Wszystko zmieniło się 14 lutego 1991 roku, gdy polski Sejm RP przyjął ustawę – Prawo o notariacie.

Ustawa określa:

 • zasady powoływania i odwoływania notariuszy

 • prawa i obowiązki notariuszy

 • strukturę organizacyjną i kompetencje samorządu notarialnego

 • zasady nadzoru nad notariatem

 • zasady odpowiedzialności notariuszy za szkody

 • zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej notariuszy

 • przepisy o aplikantach i asesorach notarialnych

 • zasady dokonywania czynności notarialnych

 • zasady sporządzania aktu notarialnego i aktów poświadczenia dziedziczenia

 • zasady poświadczania dokumentów notarialnych

 • zasady sporządzania wypisów, wyciągów i odpisów aktów notarialnych.

Ustawicznie modyfikowana ustawa – ostatnio w 2016 roku – odnosi się do pracowników kancelarii notarialnych, których obecnie nad Wisłą jest ok. 2 tysięcy.

Kancelaria notarialna – do kogo się udać i co załatwimy?

Rzetelny notariusz nie tylko wykonuje swoje obowiązki zgodnie z klauzulą prawa, lecz po pierwsze, troszczy się o najwyższe dobro Kontrahentów kancelarii.

Notariusz stał się funkcjonariuszem publicznym, którego najważniejszym zadaniem będzie dążenie do zabezpieczenia interesów prawnych Klientów i m.in. z tego powodu w czasie pracy winien być nadzwyczaj sumienny oraz precyzyjny. Pracownik notarialny to przy okazji człowiek, któremu Zleceniodawcy ujawniają własne tajemnice oraz trudności i co za tym idzie jedną z wyróżniających cech, którą winna nam zagwarantować dobra kancelaria notarialna jest pełna dyskrecja.

Będzie to truizm, lecz warto dowiedzieć, czy pracownik kancelarii notarialnej, któremu pragniemy powierzyć istotne dla nas sprawy, ma regularnie uzupełnianą, branżową wiedzę. Zbadajmy też, czy kancelaria notarialna zapewnia nam bezpieczeństwo każdej transakcji. Ważnym atutem stałby się z pewnością depozyt notarialny, w którym bez stresu zostawimy istotne dokumenty, gotówkę i papiery wartościowe.

Teraz czas na bardzo istotną sprawę. Jakie czynności notarialne załatwią Państwo w dobrej kancelarii notarialnej?

– Tworzenie aktów notarialnych
– Redakcja tekstów prawniczych
– Spisywanie protokołów
– Sporządzanie aktów dziedziczenia i testamentów
– Sporządzanie poświadczeń, protestów i odpisów
– Doręczanie oświadczeń

Kancelaria notarialna – co z mieszkaniem?

Bardzo często natrafiamy na to pytanie – jakie dokumenty trzeba dostarczyć oraz jak wygląda proces zakupu mieszkania u notariusza. Bez tego się nie obejdziemy, gdyż przekazanie własności nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego nie będzie miało racji bytu.

Znacznie więcej różnorakich certyfikatów powinien do kancelarii notarialnej doręczyć ten, kto pozbywa się miejsca zamieszkania. Gdy mówimy o kupującym, będzie to dość nieduża lista, na której znajdują się pieniądze, dokument tożsamości, NIP i niekiedy dokumenty z banku, potwierdzające wysokość kredytu, który został wzięty na to mieszkanie.

W przypadku sprzedającego – jest tego bardzo wiele, a zatem najlepszym wyjściem będzie po prostu przepytanie notariusza. Powinien nam na samym początku przedłożyć, co jest wymagane. Do najważniejszych dokumentów zaliczamy: aktualny odpis księgi wieczystej, zaświadczenie o oznaczeniu budynku numerem porządkowym oraz zaświadczenie o samodzielności lokali;

Notariusz ma obowiązek sporządzić akty i dokumenty w taki sposób, aby były one jasne i przyswajalne dla zainteresowanych stron. Dopilnowanie, by wszelkie dane dotyczące tożsamości i wiarygodności były właściwe to dla wszystkich powinno być jasne i klarowne.

Kancelaria notarialna, dowiedz się więcej —> http://www.notariusze-torun.eu/

Strona używa cookies
Ok