Budowa instalacji biogazowej

Budowa instalacji biogazowej

Biogazownie pochodnie do spalania biogazu instalacje na biogaz

Biogazownie pochodnie do spalania biogazu instalacje na biogaz

W których miejscach biogaz może być naczelnym źródłem elektryczności i ciepła?

Po pierwsze w klarowaniu ścieków, gdzie sfermentowane nieczystości organiczne są głównym źródłem do pozyskiwania energii. W efekcie udaje się unormować osady ściekowe, zaś oczyszczalnia właściwie nie musi korzystać z kolejnych źródeł zasilania. Osady ściekowe są wytworami ubocznymi, występującymi w wyniku mechanizmu czyszczenia ścieków. Fermentacja następuje w osobnej komorze, gdzie substancja organiczna ulega erozji biologicznej za pomocą bakterii metanowych. Podczas ich „działania” uzyskuje się właśnie biogaz. Po drugie – na wysypiskach odpadków komunalnych (biogaz nazywany jest gazem wysypiskowym). Z nich przedostaje się bezpośrednio do atmosfery, tworząc w niej niekorzystne zmiany, m. in. uszkadzając warstwę ozonową naszej planety. Bardzo istotne jest, aby go „wyławiać”, ponieważ za wysokie zgęszczenie metanu wymieszanego z powietrzem jest ryzykowne oraz – zwyczajnie – grozi wybuchem. Doskonałym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest odgazowanie składowiska odpadów. Mamy możliwość to wykonać na dwa sposoby: biernie oraz aktywnie. W pierwszym przypadku całą pulpę odpadową trzeba przewiercić na wylot, zaś w otworach położyć rury dziurkowane, poprzez które będzie przesuwał się biogaz. Zakończeniami rur są pochodnie do spalania biogazu. Niebezpieczeństwo jest rzeczywiście wykluczane, aczkolwiek ów sposób posiada jeden wielki mankament: gazu wydostającego się ze składowiska nie można przy użyciu żadnej techniki spożytkować. W całości zostaje spalony przez pochodnie. Zatem doskonalszą technologią jest aktywne odgazowanie, które polega na tym, że biogaz jest łagodnie zasysany przez komponent ssąco – regulacyjno – pompujący. Szczelność składowiska nieczystości opiera się na dwóch pokrywach: rekultywacyjnej i glinowo – piaskowej. Gospodarstwa agrarne także wykorzystują metody oparte na biogazie (biogazownie rolnicze), który płynie przykładowo z pozostałości po produkcji rolnej lub fekaliów zwierząt gospodarskich.

Plusy użytkowania instalacji biogazowych

Oprócz redukcji wydzielania do atmosfery toksyn, zalet z używania biogazu jest przynajmniej kilka. Biogaz należy do Odnawialnych Źródeł Energii, stąd im więcej zainteresowanych będzie z niego czerpało, tym mniejsze będzie zapotrzebowanie na kopalne surowce energetyczne (podczas ich spalania wyodrębniają się szkodliwe związki). Jego własnością jest modyfikowanie jakości obornika (powstaje tzw. poferment, inaczej przefermentowana gnojowica, która posiada mniejszą zawartość „groźnych” bakterii i jest oczyszczona z chwastów), zdolność do utrzymania stanu równowagi torfu w ziemi i eliminacja patogenów (w wyniku higienizacji). Co istotne, za pomocą biogazu, spada o prawie 80% siła odorów, zaś wody naziemne oraz gruntowe udaje się w decydującym stopniu „uchronić” od zabrudzeń.

Cel: Stawianie instalacji biogazowej

Wzniesienie instalacji biogazowej dobrze byłoby zlecić firmie, która ma cenne doświadczenie i właściwe uprawnienia. W Toruniu wiodącą firmą jest Wagra, która posiada w swojej ofercie m. in.: planowanie budowy gazowych, ich budowę, zamontowanie i nadzór, rekultywację obszarów zielonych, organizowanie i wybudowanie kompleksów odgazowania wysypisk odpadków, zamontowanie całej instalacji do pozyskiwania biogazu ze ścieków, specjalnych pomp do jego odsysania oraz zamontowanie generatorów prądu. Firma dysponuje doskonałej jakości sprzętem, w tym zgrzewarkami do montażu gazociągów, i przeprowadzania prób szczelności instalacji.

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Koszt wzniesienia biogazowni zależy od sporej ilości elementów, np. od lokalizacji, rodzaju substratu, jaki będzie w niej przetwarzany bądź sumy dofinansowania. Średni koszt wynosi około 15 mln zł/MW, natomiast inwestycja będzie opłacalna w ciągu 3 lat. Jeśli mamy na uwadze skromniejsze systemy na biogaz, które mają moc 230 kW, to koszt wynosi koło 21 mln zł uwzględniając wyliczenia na 1 MW. Inwestycja zwraca się w blisko 5 lat. Powinniśmy nadmienić, że biogaz kwalifikuje się do jednego spośród wyjątkowo stabilnych surowców do pozyskiwania energii. Tok fermentacji masy organicznej jest procesem nieustannym, co oznacza, że zachodzi 24 godziny na dobę. pełny Instalacja biogazowa może więc nie tylko się zwrócić, lecz dodatkowo przynosić znaczne zyski. Jest to zależne od czasu pozostawania w mechanizmie rozkładającej się materii, powierzchni zbiorników albo poziomu spożytkowania powstałego ciepła.

Który rejon będzie dobry pod instalację na biogaz?

Głównie ten, do którego przedsiębiorca ma prawo (posiada umowę przeniesienia własności lub dzierżawy), ma najmniej 2-3 ha i nie posiada układu przydługiego, wąskiego prostokąta. Przed ustaleniem budowy trzeba rozejrzeć się, czy w najbliższym czasie nie uda się kupić sąsiedzkich gruntów (przydadzą się do transformacji biogazowni). Kolejnymi etapami są: skontrolowanie planu zagospodarowania przestrzennego, położenia biogazowni względem pozostałych zabudowań, m in. domów mieszkalnych, umiejscowienia sieci energetycznej, uzbrojenia obszaru oraz odległości od zbioru substratów.

Jeżeli jesteś zainteresowany pozyskiwaniem i wykorzystywaniem biogazu, kliknij w ten odnośnik – Pochodnie do spalania biogazu

Strona używa cookies
Ok